Diákműhelyek
GDE Diákműhelyek
2024/2025. őszi félév
Vezető: Kupcsikné Fitus Ilona
"Rossz adatbázis-szerkezetre soha nem írunk alkalmazást, még szakdolgozatként sem... de mivel az adatbázis nem tud ideális lenni, csak arra törekedhetnünk, hogy a megkövetelt funkcionalitásra legyen optimális és rugalmason bővíthető."
A körültekintően végzett adatbázis-tervezés keresett informatikusi képesség. Tanulható, de csak sokféle környezetben megszerezhető tapasztalattal érhető el.
A műhely célja életszerű adatrendszerek helyes adatbázisának a megtervezése az ellentmondásmentes adatokra vonatkozó szabályok megfogalmazásával, illetve azok hiánya esetén a következmények ismertetésével.
Az adatbázisbeli adatok inkonzisztenssé válását az SQL nyelv parancsainak magabiztos használatával lehetséges megakadályozni. A gyakorlati háttér a MS SQL Server, melyben az adatbázis létrehozása a megszorításokkal és triggerekkel, a különféle lekérdezésekkel (nézetekkel és paraméteres függvényekkel), valamint a tipikus műveleteket végző tárolt eljárásokkal együtt történhet. A nem evidens megszorítások felhasználása itt bemutatásra kerül, elkészítése és beépítése a másik műhelyem foglalkozásain történik.
Megvitatásra kerülő témák:
-
Adatrendszerek funkcionalitásának bemutatása (Könyvesbolt, Futárszolgálat, e-Napló)
-
Adatrendszerek adatbázisának tervezése (Nagyszálló, Patika, Dalok)
-
Bemutató a tipikus megszorítások meglétére (Ügyfélszolgálat)
-
A rendelésteljesítés verziói, az ütközésvizsgálatok, a változások követésének módjai, a szótárak létrehozásának módozatai,
többszintű besorolások és a göngyöleg típusú kiszerelések megvalósítása -
Felhasználói funkciók adatszintű leírása (Könyvtári kölcsönzések)
-
Minta adatbázis-specifikáció bemutatása, megszorításainak ismertetése (beszerzett nyersanyagokból összeszerelhető termékek rendelése, szállítása és számlázása)
-
A specifikált minta adatrendszer (Rendelés nyilvántartó) hasznos lekérdezéseinek bemutatása
-
Hibakereső lekérdezések összeállítása a kizárólag evidens megszorításokat tartalmazó adatbázisokra
Csoportmunkák az adatrendszerek építésére létszámtól függően több témában és verzióban készülhetnek:
e-Napló, Tesztvizsgák, Mozi, Gyorsétterem, Zenetár, Elektronikai bolt, Szállítmányozás, Ajándékozás, Utazási iroda, Szállás-foglalás, Turistautak, Tömegközlekedés, Autóműhely, Ruhakatalógus, Jegyárus, Szoftverfejlesztés, Színházi előadások, Étterem/menza, Italbolt, Fitnesz-terem,... (hozott témájú is lehet)
A műhelyhez csatlakozást az SQL alapismeretekkel rendelkező érdeklődőknek ajánlom.
További információ az alábbi e-mail címen: kupcsikne.fitus.ilona@gde.hu
Vezető: Dr. Kozma-Bognár Veronika
Napjainkban a dróntechnológiai alkalmazások szinte már az élet minden területén megjelennek. Az Alkalmazott Dróntechnológia Diákműhely célja, hogy a téma iránt érdeklődő hallgatókat megismertesse a különböző szakterületeket érintő alkalmazásokkal. A félév során gyakorlati esettanulmányok bemutatásán keresztül áttekintést adunk a dróntechnológia aktuális gyakorlati alkalmazásairól. A diákműhelyen résztvevők betekintést nyerhetnek a drónok polgári célú alkalmazásaiba, megismerve a főbb iparági jellemzőket.
A diákműhely munkája hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók bővíthessék tudásukat a hazai és nemzetközi alkalmazási lehetőségekről, és elsajátíthassák a dróntechnológiához kapcsolódó szakirodalmak feldolgozásának alapjait.
A diákműhely foglalkozásai elsősorban online előadások, de a félév során gyakorlati órák is színesítik a munkát. A diákműhelyen való részvételhez nem szükséges, hogy a hallgatók drónnal rendelkezzenek.
További információ az alábbi e-mail címen: kozma.bognar.veronika@gde.hu
Vezető: Gulyás Zsuzsa
“Felteszek mindent az ezüsttálcámra és azt veszel le róla, amit csak szeretnél” I.
A “Nevem a BRANDem” kurzus fő célja, hogy a hallgatók önismeretüket és önértékelésüket fejlesszék, valamint elsajátítsák a magabiztos fellépéshez és asszertív kommunikációhoz szükséges készségeket. A képzés hangsúlyt fektet a tisztesség, becsület és etika fontosságára, valamint az egyéni márkaépítésre, segítve a résztvevőket céljaik és vizuális identitásuk meghatározásában. A STE(A)M megközelítésen keresztül a kurzus fejleszti a kreatív és kritikus gondolkodást, valamint a problémamegoldó képességeket. Különös figyelmet fordítva a reziliencia és a kreativitás fejlesztésére, úgy hogy a hallgatók rugalmasan alkalmazkodhassanak a modern világ kihívásaihoz. A képzés emellett az oktatás, kutatás és innováció integrációjára is koncentrál, támogatva a fenntartható fejlődést és az innovatív megoldások kidolgozását támogatja. A kurzus célja, hogy a hallgatók nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is alkalmazni tudják az elsajátított tudást, miközben megőrzik etikus és értékalapú szemléletüket.
További információ az alábbi e-mail címen: Gulyas.zsuzsanna.iren@gde.hu
Vezető: Dr. Berke József
A Digitális Fotósuli Diákműhely célja egy olyan vegyes alkotói közösség létrehozása, ahol kezdők és hozzáértők kölcsönösen segíthetik egymást a fejlődésben. A fotózás manapság is nagy népszerűségnek örvend, a folyamatos technológiai fejlesztések remek lehetőséget adnak a pillanat megörökítésére. A foglalkozásokon megismerkedhetünk a diákműhely tagjainak munkáival és olyan területekkel, technikákkal, képfeldolgozási lehetőségekkel, amelyek a kezdők, vagy akár egy szakavatott fotós számára is újdonságot jelenthetnek.
Több sikeres tehetség is tagja a műhelynek, akik hazai és nemzetközi szakmai fórumokon értek el kimagasló eredményeket.
Foglalkozásaink elsősorban online előadások, de a tanév kezdetén gyakorlati órák is színesítik a munkát. Nálunk nem fontos, hogy profi fényképezőgéped legyen, a lényeg, hogy legyen fényképezésre alkalmas eszközöd. Kiemelt szerephez jut a kompozíció, a látásmód es az egyes területek speciális megoldásai, lehetőségei.
Fontos, hogy az első alkalommal, 5-10 saját képpel kell készülni, melyeket bemutatva megismerhetjük az új csapattagot, hogy mit szeret fotózni, mi érdekli, miben szeretne fejlődni.
További információ az alábbi e-mail címen: berke.jozsef@gde.hu
Vezető: Gulyás Zsuzsa
“Felteszek mindent az ezüsttálcámra és azt veszel le róla, amit csak szeretnél” II.
MÉDÉSZ AZ ÚJ SZAKMA
A MÉDÉSZ (Multidiszciplináris Értelmező Digitális Értekező Szakértő) képzés célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik hatékonyan biztosítják a különböző szakterületek közötti kommunikációt a modern munkahelyeken. A képzés fő hangsúlya a multidiszciplinaritás, az információ értelmezése és közvetítése, valamint a digitális eszközök és technológiák alkalmazása. A MÉDÉSZ program olyan "Információs összekötőket" képez, akik hidat képeznek a különböző szakmai nyelvek között, elősegítve ezzel a hatékony döntéshozatalt és az eredményes együttműködést. Ezek a szakemberek segítenek áthidalni a kommunikációs szakadékokat például az informatika és a menedzsment, vagy a marketing és az adatgyűjtés között. A képzés különösen releváns olyan szervezetek számára, ahol a különböző szakmai területek közötti együttműködés és kommunikáció kiemelt fontosságú. A MÉDÉSZ program egyedisége abban rejlik, hogy a technikai és nem technikai szakterületek közötti "tolmácsolásra" helyezi a hangsúlyt, elősegítve ezzel a szervezeti hatékonyságot. A tantárgy fő témakörei közé tartozik a hatékony kommunikáció, a technikai ismeretek megértése, valamint az interdiszciplináris kompetenciák fejlesztése. A képzés emellett a vertikális és horizontális kommunikáció javítására is fókuszál a szervezet különböző szintjein. Összességében a MÉDÉSZ képzés olyan kompetenciákat ad a résztvevőknek, amelyek elősegítik a digitális átalakulást és a versenyképesség növelését mind a magánéletben és a vállalati környezetben egyaránt.
További információ az alábbi e-mail címen: Gulyas.zsuzsanna.iren@gde.hu
Vezető: Kupcsikné Fitus Ilona
"Rossz adatbázis-szerkezetre soha nem írunk alkalmazást, még szakdolgozatként sem... de mivel az adatbázis nem tud ideális lenni, csak arra törekedhetnünk, hogy a megkövetelt funkcionalitásra legyen optimális és rugalmason bővíthető."
A körültekintően végzett adatbázis-tervezés keresett informatikusi képesség. A megtervezett adattáblák létrehozásához ma már hozzá tartozik a megszorítások és az ügyvitelileg hasznos nézetek megvalósítása is.
A műhely célja az ellentmondásmentes adatokra vonatkozó összes szabály beépítése a választott adatrendszerek adatbázisába, az SQL nyelv adatdefiníciós és adatkezelő parancsainak teljes körű használatával. A gyakorlati háttér a MS SQL Server, melyben az adatbázis létrehozása a megszorításokkal és triggerekkel, a különféle lekérdezésekkel (nézetekkel és paraméteres függvényekkel), valamint a tipikus műveleteket végző tárolt eljárásokkal együtt történik. A nem evidens megszorítások elkészítése és beépítése a műhelyfoglalkozások kiemelt témája.
Megvitatásra kerülő témák:
- Minta a tipikus megszorítások megvalósítására (Ügyfélszolgálat)
- Az evidens megszorítások megvalósítása (kulcs, külső kulcs, egyedi kulcs, kötelező adat, alapértelmezett érték)
- Adatokra vonatkozó korlátozások beépítése (egyszerű és összetett feltételekkel)
- Függvények írása és felhasználása (paraméteres, skalárt vagy táblát visszaadók)
- Triggerek készítése és tesztelése (az adott esemény hatására kiváltandó további adatbázis-műveletek végrehajtása vagy naplózása céljából)
- A specifikált Rendelés nyilvántartó megszorításainak tesztelése
- Választott adatrendszer megvalósításának közös elkészítése (pl. Dalok, Csomagküldő, Szálloda, Könyvtár)
- Hasznos nézetek összeállítása és felhasználása
- A rekurzív lekérdező parancs alkalmazási lehetőségei
- Igények ütköztetésére vonatkozó lekérdezések (Autókereskedés vagy Társkeresés)
- Tárolt eljárások írása (alapvetés szinten, amennyiben csak abban kívánunk validálni)
Csoportmunkák a megszorítások beépítésére az előző műhelyemben megtervezett adatrendszerek bármelyikében készülhetnek a létszámtól függően:
e-Napló, Mozi, Ajándékozás, Tesztvizsga, Gyorsétterem, Elektronikai bolt, Utazási iroda, Szállás-foglalás, Tömegközlekedés, Autóműhely, Étterem/menza, Fitnesz-terem,... (hozott témájú is lehet)
A műhelyhez csatlakozást az SQL alapismeretekkel rendelkező érdeklődőknek ajánlom.
További információ az alábbi e-mail címen: kupcsikne.fitus.ilona@gde.hu
Vezető: Krupa Gábor
A 2024/25. tanév I. szemeszterében is elindul a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely. A jelentkezők a foglalkozásokon betekintést nyerhetnek az 3D nyomtatási technológiák működésébe, megismerkednek a SolidWorks paramterikus CAD-modellező szoftver alapjaival, elsajátítítják az a 3D CAD tervezési alapokat.
A műhely gyakorlati alapú, a résztvevők az oktató segítségével készítik el a feladatokat a SolidWorks szoftverben lépésről lépésre, majd közösen megvizsgálják, hogy az adott modellek milyen módon állíthatók elő a különböző 3D nyomtatási eljárások segítségével. A szemeszter során egy alkalommal műhelygyakorlat keretein belül a hallgatók ellátogathatnak a Rapid Factory irodába, ahol megtekinthetik a szálolvasztásos (FDM) és sztereolitográfia (SLA) alapú 3D nyomtatókat működés közben és betekintést nyerhetnek egy additív gyártástechnológiákkal foglalkozó vállalkozás mindennapi életébe.
Az órák online kerülnek megtartásra. A szemesztert online vizsga zárja, mely során egy egyszerű 3D modellezési feladatot kell időre megoldani. A SolidWorks szoftver az egyetem hallgatói részére ingyenesen hozzáférhető.
Minden érdeklődőt vár a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely!
További információ az alábbi e-mail címen: krupa.gabor@gde.hu
Vezető: Krupa Gábor
A 2024/25. tanév I. szemeszterében is elindul a 3D tervezés és nyomtatás haladó diákműhely. A jelentkezők a foglalkozásokon az első szemeszterben tanultakra építve tovább gyarapítják ismereteiket, elmélyülnek a SolidWorks program használatában, megismerkednek az összeszerelési feladatokkal (Assembly), megtanulnak műhelyrajzokat készíteni, és mozgatható modellek animációit létrehozni. Minden tervezési művelet elemzésre kerül 3D nyomtathatóság szempontjából.
A részvétel feltétele a "3D tervezés és nyomtatás diákműhely - Alapok" foglalkozáson történt részvétel és annak sikeres lezárása (aláírás megléte).
Az órák online kerülnek megtartásra. A szemesztert online vizsga zárja, mely során egy 3D modellezési feladatot kell időre megoldani. A SolidWorks szoftver az egyetem hallgatói részére ingyenesen hozzáférhető.
Minden haladó érdeklődőt vár a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely!
További információ az alábbi e-mail címen: krupa.gabor@gde.hu