Diákműhelyek
GDT – Diákműhelyek
2024/2025. II. félév
Jelentkezési határidő: 2025. február 24. (hétfő) 16:00-ig a Neptun rendszerben.
Diákműhely neve | Diákműhelyvezető |
Digitális Fotósuli Diákműhely | Dr. Berke József |
Képfeldolgozás fizikája Diákműhely (MSc) | Dr. Berke József |
A NEVEM a BRANDem Diákműhely | Gulyás Zsuzsa |
„MÉDÉSZ” Diákműhely | Gulyás Zsuzsa |
Mesterséges intelligencia az oktatásban Diákműhely | Gulyás Zsuzsa |
Bevezetés a dróntechnológiába Diákműhely | Dr. Kozma-Bognár Veronika |
Alkalmazott dróntechnológia II. (MSc) | Dr. Kozma-Bognár Veronika |
Adatbázis-tervezés Diákműhely | Kupcsikné Fitus Ilona |
SQL-megszorítások Diákműhely | Kupcsikné Fitus Ilona |
3D tervezés és nyomtatás Diákműhely – Alapok | Krupa Gábor |
3D tervezés és nyomtatás Diákműhely – Haladó | Krupa Gábor |
Vezető: Dr. Berke József
A Digitális Fotósuli Diákműhely célja egy olyan vegyes alkotói közösség létrehozása, ahol kezdők és hozzáértők kölcsönösen segíthetik egymást a fejlődésben. A fotózás manapság is nagy népszerűségnek örvend, a folyamatos technológiai fejlesztések remek lehetőséget adnak a pillanat megörökítésére. A foglalkozásokon megismerkedhetünk a diákműhely tagjainak munkáival és olyan területekkel, technikákkal, képfeldolgozási lehetőségekkel, amelyek a kezdők, vagy akár egy szakavatott fotós számára is újdonságot jelenthetnek.
Több sikeres tehetség is tagja a műhelynek, akik hazai és nemzetközi szakmai fórumokon értek el kimagasló eredményeket.
Foglalkozásaink elsősorban online előadások, de a tanév kezdetén gyakorlati órák is színesítik a munkát. Nálunk nem fontos, hogy profi fényképezőgéped legyen, a lényeg, hogy legyen fényképezésre alkalmas eszközöd. Kiemelt szerephez jut a kompozíció, a látásmód es az egyes területek speciális megoldásai, lehetőségei.
Fontos, hogy az első alkalommal, 5-10 saját képpel kell készülni, melyeket bemutatva megismerhetjük az új csapattagot, hogy mit szeret fotózni, mi érdekli, miben szeretne fejlődni.
További információ az alábbi e-mail címen: berke.jozsef@gde.hu
Vezető: Dr. Berke József
A Képfeldolgozás Fizikája Diákműhely (KFD) célja, az alapvető képfeldolgozási folyamatokat érintő fizikai törvények, elvek bemutatása. Foglalkozunk továbbá napjaink távérzékelt képi adatait érintő légköri jelenségek fizikájával, légi- és űrfelvételek bemutatásával, valamint az alapvető kölcsönhatások kutatásának képi lehetőségeivel. Külön figyelmet fordítunk a fizika élvonalához kapcsolódó elméletek (Húrelmélet, M-elmélet) vagy gyakorlati mérnöki lehetőségek (Kvázikristályok, Szupravezetés, Időutazás, Teleportáció) képfeldolgozási eljárásokhoz kapcsolódó összefüggéseinek ismertetésére. Végezetül áttekintjük csillagászati képek fraktálszerkezetének segítségével az Ősrobbanás, a Világegyetem, a Fekete lyukak és a Szingularitások fontosabb jellemzőit.
További információ az alábbi e-mail címen: berke.jozsef@gde.hu
Vezető: Gulyás Zsuzsa
“Felteszek mindent az ezüsttálcámra és azt veszel le róla, amit csak szeretnél” I.
A “Nevem a BRANDem” kurzus fő célja, hogy a hallgatók önismeretüket és önértékelésüket fejlesszék, valamint elsajátítsák a magabiztos fellépéshez és asszertív kommunikációhoz szükséges készségeket. A képzés hangsúlyt fektet a tisztesség, becsület és etika fontosságára, valamint az egyéni márkaépítésre, segítve a résztvevőket céljaik és vizuális identitásuk meghatározásában. A STE(A)M megközelítésen keresztül a kurzus fejleszti a kreatív és kritikus gondolkodást, valamint a problémamegoldó képességeket. Különös figyelmet fordítva a reziliencia és a kreativitás fejlesztésére, úgy hogy a hallgatók rugalmasan alkalmazkodhassanak a modern világ kihívásaihoz. A képzés emellett az oktatás, kutatás és innováció integrációjára is koncentrál, támogatva a fenntartható fejlődést és az innovatív megoldások kidolgozását támogatja. A kurzus célja, hogy a hallgatók nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is alkalmazni tudják az elsajátított tudást, miközben megőrzik etikus és értékalapú szemléletüket.
További információ az alábbi e-mail címen: Gulyas.zsuzsanna.iren@gde.hu
Vezető: Gulyás Zsuzsa
“Felteszek mindent az ezüsttálcámra és azt veszel le róla, amit csak szeretnél” I.
MÉDÉSZ AZ ÚJ SZAKMA
A MÉDÉSZ (Multidiszciplináris Értelmező Digitális Értekező Szakértő) képzés célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik hatékonyan biztosítják a különböző szakterületek közötti kommunikációt a modern munkahelyeken. A képzés fő hangsúlya a multidiszciplinaritás, az információ értelmezése és közvetítése, valamint a digitális eszközök és technológiák alkalmazása. A MÉDÉSZ program olyan "Információs összekötőket" képez, akik hidat képeznek a különböző szakmai nyelvek között, elősegítve ezzel a hatékony döntéshozatalt és az eredményes együttműködést. Ezek a szakemberek segítenek áthidalni a kommunikációs szakadékokat például az informatika és a menedzsment, vagy a marketing és az adatgyűjtés között. A képzés különösen releváns olyan szervezetek számára, ahol a különböző szakmai területek közötti együttműködés és kommunikáció kiemelt fontosságú. A MÉDÉSZ program egyedisége abban rejlik, hogy a technikai és nem technikai szakterületek közötti "tolmácsolásra" helyezi a hangsúlyt, elősegítve ezzel a szervezeti hatékonyságot. A tantárgy fő témakörei közé tartozik a hatékony kommunikáció, a technikai ismeretek megértése, valamint az interdiszciplináris kompetenciák fejlesztése. A képzés emellett a vertikális és horizontális kommunikáció javítására is fókuszál a szervezet különböző szintjein. Összességében a MÉDÉSZ képzés olyan kompetenciákat ad a résztvevőknek, amelyek elősegítik a digitális átalakulást és a versenyképesség növelését mind a magánéletben és a vállalati környezetben egyaránt.
További információ az alábbi e-mail címen: Gulyas.zsuzsanna.iren@gde.hu
Vezető: Gulyás Zsuzsa
A mesterséges intelligencia nem csupán egy technológiai eszköz, hanem egy teljesen új gondolkodásmód is. Ez a kurzus megmutatja, hogyan teheted az AI-t a tanulásod szupererejévé – legyen szó ötletgenerálásról, írásról, dizájnról, kutatásról vagy problémamegoldásról.
Mit nyújt neked ez a kurzus?
- Felfedezed a legújabb AI-eszközöket – Kipróbálhatod a legmodernebb technológiákat, amelyek segítenek gyorsabban és hatékonyabban tanulni.
- Megtanulod az AI etikus és hatékony használatát – Hogyan használhatod az AI-t anélkül, hogy elveszítenéd a kritikai gondolkodásod?
- Fejleszted a kreativitásodat és problémamegoldó képességedet – Az AI nem csak automatizál, hanem inspirál is!
- Alakítsd ki a saját AI-stratégiádat – Megtanulod, hogyan építsd be az AI-t a tanulásodba és későbbi karrieredbe úgy, hogy előnyt szerezz.
Ez nem egy száraz elméleti kurzus!
Az órák interaktívak, gyakorlatorientáltak és izgalmasak lesznek – itt nem csak beszélünk az AI-ról, hanem valóban használjuk is! Valós egyetemi példákon keresztül mutatjuk be, hogyan segíthet az AI a dolgozatírásban, prezentációkészítésben, kutatásban és még sok másban.
Kinek ajánljuk?
✅ Ha szeretnéd kihozni a legtöbbet az egyetemi éveidből
✅ Ha érdekel, hogyan könnyítheti meg az AI a tanulást és a munkát
✅ Ha kíváncsi vagy az AI lehetőségeire, de nem tudod, hogyan kezdj bele
Ne maradj le – csatlakozz hozzánk, és tanuld meg, hogyan teheted az AI-t az egyik legnagyobb egyetemi előnyöddé!
További információ az alábbi e-mail címen: Gulyas.zsuzsanna.iren@gde.hu
Vezető: Dr. Kozma-Bognár Veronika
Napjainkban a dróntechnológiai alkalmazások szinte már az élet minden területén megjelennek. Széleskörű gyakorlati alkalmazásaival találkozhatunk több iparágban is, mint az energiaipar, építőipar, mezőgazdaság, logisztika, szállítmányozás, filmipar, katasztrófavédelem, mezőgazdaság, városi tervezés, stb. Az alkalmazások bővüléséhez nagymértékben hozzájárult, hogy a dróntechnológia az utóbbi években robbanásszerű fejlődésen ment keresztül és a jövőben még tovább fog növekedni a technológia által kínált lehetőségek kiaknázása. A Bevezetés a dróntechnológiába Diákműhely célja, hogy a hallgatókat megismertesse a dróntechnológia alapjaival, tudást szerezzek a drónok műszaki felépítéséről, gyakorlati alkalmazásairól és jogszabályi hátteréről.
A diákműhely foglalkozásai személyes jelenlétű előadások és gyakorlati bemutatók formájában kerülnek megtartásra. A diákműhelyen való részvételhez nem szükséges, hogy a hallgatók drónnal rendelkezzenek.
További információ az alábbi e-mail címen: kozma.bognar.veronika@gde.hu
Vezető: Dr. Kozma-Bognár Veronika
Napjainkban az innovatív technológiák között egyre gyakrabban találkozhatunk a dróntechnológia alkalmazásával. Az Alkalmazott dróntechnológia II. Diákműhely célja, hogy a téma iránt érdeklődő hallgatókat megismertesse a különböző szakterületeket érintő alkalmazásokkal, kutatási és fejlesztési lehetőségekkel. A félév során gyakorlati esettanulmányok bemutatásán keresztül áttekintést adunk a dróntechnológia aktuális gyakorlati alkalmazásairól. A diákműhelyen résztvevők betekintést nyerhetnek konkrét kutatási, fejlesztési folyamatokba, megismerve a kapcsolódó munkafázisok feladatait, valamint azok nehézségeit és továbbfejlesztési lehetőségeit. A diákműhely munkája hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók bővíthessék tudásukat a hazai alkalmazási lehetőségekről.
A diákműhely foglalkozásai online előadások formájában kerül megtartásra. A diákműhelyen való részvételhez nem szükséges, hogy a hallgatók drónnal rendelkezzenek.
További információ az alábbi e-mail címen: kozma.bognar.veronika@gde.hu
Vezető: Kupcsikné Fitus Ilona
"Rossz adatbázis-szerkezetre soha nem írunk alkalmazást, még szakdolgozatként sem... de mivel az adatbázis nem tud ideális lenni, csak arra törekedhetnünk, hogy a megkövetelt funkcionalitásra legyen optimális és rugalmason bővíthető."
A körültekintően végzett adatbázis-tervezés keresett informatikusi képesség. Tanulható, de csak sokféle környezetben megszerezhető tapasztalattal érhető el.
A műhely célja életszerű adatrendszerek helyes adatbázisának a megtervezése az ellentmondásmentes adatokra vonatkozó szabályok megfogalmazásával, illetve azok hiánya esetén a következmények ismertetésével.
Az adatbázisbeli adatok inkonzisztenssé válását az SQL nyelv parancsainak magabiztos használatával lehetséges megakadályozni. A gyakorlati háttér a MS SQL Server, melyben az adatbázis létrehozása a megszorításokkal és triggerekkel, a különféle lekérdezésekkel (nézetekkel és paraméteres függvényekkel), valamint a tipikus műveleteket végző tárolt eljárásokkal együtt történhet. A nem evidens megszorítások felhasználása itt bemutatásra kerül, elkészítése és beépítése a másik műhelyem foglalkozásain történik.
Megvitatásra kerülő témák:
-
Adatrendszerek funkcionalitásának bemutatása (Könyvesbolt, Futárszolgálat, e-Napló)
-
Adatrendszerek adatbázisának tervezése (Nagyszálló, Patika, Dalok)
-
Bemutató a tipikus megszorítások meglétére (Ügyfélszolgálat)
-
A rendelésteljesítés verziói, az ütközésvizsgálatok, a változások követésének módjai, a szótárak létrehozásának módozatai,
többszintű besorolások és a göngyöleg típusú kiszerelések megvalósítása -
Felhasználói funkciók adatszintű leírása (Könyvtári kölcsönzések)
-
Minta adatbázis-specifikáció bemutatása, megszorításainak ismertetése (beszerzett nyersanyagokból összeszerelhető termékek rendelése, szállítása és számlázása)
-
A specifikált minta adatrendszer (Rendelés nyilvántartó) hasznos lekérdezéseinek bemutatása
-
Hibakereső lekérdezések összeállítása a kizárólag evidens megszorításokat tartalmazó adatbázisokra
Csoportmunkák az adatrendszerek építésére létszámtól függően több témában és verzióban készülhetnek:
e-Napló, Tesztvizsgák, Mozi, Gyorsétterem, Zenetár, Elektronikai bolt, Szállítmányozás, Ajándékozás, Utazási iroda, Szállás-foglalás, Turistautak, Tömegközlekedés, Autóműhely, Ruhakatalógus, Jegyárus, Szoftverfejlesztés, Színházi előadások, Étterem/menza, Italbolt, Fitnesz-terem,... (hozott témájú is lehet)
A műhelyhez csatlakozást az SQL alapismeretekkel rendelkező érdeklődőknek ajánlom.
További információ az alábbi e-mail címen: kupcsikne.fitus.ilona@gde.hu
Vezető: Kupcsikné Fitus Ilona
"Rossz adatbázis-szerkezetre soha nem írunk alkalmazást, még szakdolgozatként sem... de mivel az adatbázis nem tud ideális lenni, csak arra törekedhetnünk, hogy a megkövetelt funkcionalitásra legyen optimális és rugalmason bővíthető."
A körültekintően végzett adatbázis-tervezés keresett informatikusi képesség. A megtervezett adattáblák létrehozásához ma már hozzá tartozik a megszorítások és az ügyvitelileg hasznos nézetek megvalósítása is.
A műhely célja az ellentmondásmentes adatokra vonatkozó összes szabály beépítése a választott adatrendszerek adatbázisába, az SQL nyelv adatdefiníciós és adatkezelő parancsainak teljes körű használatával. A gyakorlati háttér a MS SQL Server, melyben az adatbázis létrehozása a megszorításokkal és triggerekkel, a különféle lekérdezésekkel (nézetekkel és paraméteres függvényekkel), valamint a tipikus műveleteket végző tárolt eljárásokkal együtt történik. A nem evidens megszorítások elkészítése és beépítése a műhelyfoglalkozások kiemelt témája
Megvitatásra kerülő témák:
- Minta a tipikus megszorítások megvalósítására (Ügyfélszolgálat)
- Az evidens megszorítások megvalósítása (kulcs, külső kulcs, egyedi kulcs, kötelező adat, alapértelmezett érték)
- Adatokra vonatkozó korlátozások beépítése (egyszerű és összetett feltételekkel)
- Függvények írása és felhasználása (paraméteres, skalárt vagy táblát visszaadók)
- Triggerek készítése és tesztelése (az adott esemény hatására kiváltandó további adatbázis-műveletek végrehajtása vagy naplózása céljából)
- A specifikált Rendelés nyilvántartó megszorításainak tesztelése
- Választott adatrendszer megvalósításának közös elkészítése (pl. Dalok, Csomagküldő, Szálloda, Könyvtár)
- Hasznos nézetek összeállítása és felhasználása
- A rekurzív lekérdező parancs alkalmazási lehetőségei
- Igények ütköztetésére vonatkozó lekérdezések (Autókereskedés vagy Társkeresés)
- Tárolt eljárások írása (alapvetés szinten, amennyiben csak abban kívánunk validálni)
Csoportmunkák a megszorítások beépítésére az előző műhelyemben megtervezett adatrendszerek bármelyikében készülhetnek a létszámtól függően:
e-Napló, Mozi, Ajándékozás, Tesztvizsga, Gyorsétterem, Elektronikai bolt, Utazási iroda, Szállás-foglalás, Tömegközlekedés, Autóműhely, Étterem/menza, Fitnesz-terem,... (hozott témájú is lehet)
A műhelyhez csatlakozást az SQL alapismeretekkel rendelkező érdeklődőknek ajánlom.
További információ az alábbi e-mail címen: kupcsikne.fitus.ilona@gde.hu
Vezető: Krupa Gábor
A 2024/25. tanév II. szemeszterében is elindul a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely. A jelentkezők a foglalkozásokon betekintést nyerhetnek az 3D nyomtatási technológiák működésébe, megismerkednek a SolidWorks paramterikus CAD-modellező szoftver alapjaival, elsajátítítják az a 3D CAD tervezési alapokat.
A műhely gyakorlati alapú, a résztvevők az oktató segítségével készítik el a feladatokat a SolidWorks szoftverben lépésről lépésre, majd közösen megvizsgálják, hogy az adott modellek milyen módon állíthatók elő a különböző 3D nyomtatási eljárások segítségével. A szemeszter során egy alkalommal műhelygyakorlat keretein belül a hallgatók ellátogathatnak a Rapid Factory irodába, ahol megtekinthetik a szálolvasztásos (FDM) és sztereolitográfia (SLA) alapú 3D nyomtatókat működés közben és betekintést nyerhetnek egy additív gyártástechnológiákkal foglalkozó vállalkozás mindennapi életébe.
Az órák online kerülnek megtartásra. A szemesztert online vizsga zárja, mely során egy egyszerű 3D modellezési feladatot kell időre megoldani. A SolidWorks szoftver az egyetem hallgatói részére ingyenesen hozzáférhető.
Minden érdeklődőt vár a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely!
További információ az alábbi e-mail címen: krupa.gabor@gde.hu
Vezető: Krupa Gábor
A 2024/25. tanév II. szemeszterében is elindul a 3D tervezés és nyomtatás haladó diákműhely. A jelentkezők a foglalkozásokon az első szemeszterben tanultakra építve tovább gyarapítják ismereteiket, elmélyülnek a SolidWorks program használatában, megismerkednek az összeszerelési feladatokkal (Assembly), megtanulnak műhelyrajzokat készíteni, és mozgatható modellek animációit létrehozni. Minden tervezési művelet elemzésre kerül 3D nyomtathatóság szempontjából.
A részvétel feltétele a "3D tervezés és nyomtatás diákműhely - Alapok" foglalkozáson történt részvétel és annak sikeres lezárása (aláírás megléte).
Az órák online kerülnek megtartásra. A szemesztert online vizsga zárja, mely során egy 3D modellezési feladatot kell időre megoldani. A SolidWorks szoftver az egyetem hallgatói részére ingyenesen hozzáférhető.
Minden haladó érdeklődőt vár a 3D tervezés és nyomtatás diákműhely!
További információ az alábbi e-mail címen: krupa.gabor@gde.hu