Szakirányú továbbképzés
Szakirányú továbbképzés
Adatvédelmi és információbiztonsági menedzser
ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó
Adatvédelmi és információbiztonsági menedzser
A képzés során a vállalati gazdasági biztonságot támogató adatvédelmi és információbiztonsági biztonságfelügyeleti rendszer működtetéséhez, menedzseléséhez szükséges tudáselemeket sajátítanak el a hallgatók. Az üzleti folyamatok és az üzleti eredményesség támogatásához hálózat és projektmenedzsment alapú rendszerszemlélet és a menedzsment döntések elfogadásához a jövőkép kontextusba helyezésének elsajátítása szükséges.
Képzés megnevezése | Munkarend | Képzési idő | Finanszírozási forma |
Adatvédelmi és információbiztonsági menedzser | levelező képzés | 2 félév | önköltséges |
A jelentkezés feltétele
A következő képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben (korábban egyetemi vagy főiskolai képzésben) szerzett oklevél: informatikai, műszaki, gazdaságtudományi, társadalomtudományi, pedagógusképzés, jogi, közigazgatási, rendészeti vagy katonai.
Milyen tudás birtokába jutsz a képzés során?
-
megérteni az aktív és passzív gazdasági biztonság és információs kultúra összetevőinek szükségességét, helyét és szerepét a vállalatirányítás rendszerében
-
megérteni és felismerni az adatvédelem, az elektronikus információbiztonság és a komplex információbiztonság egységes biztonságfelügyeleti rendszerben történő működtetésében rejlő lehetőségeket
-
a fentiekkel összefüggésben kontextusba helyezni a vállalat jövőképét
-
menedzselni a vállalat adatvédelmi és komplex információbiztonsági rendszerét
-
a hatékony információs kultúra alkalmazásával fokozni a vállalat üzleti eredményességét
Főbb tárgyak, ismeretkörök
Az információbiztonság alapjai, a létfontosságú információs infrastruktúra védelme: 20 kredit
Az információbiztonság és az információs kultúra alapjai, offenzív és defenzív tevékenység, létfontosságú információs infrastruktúra védelme, az információs támadások dimenziói. Etikai és projektirányítási ismeretek. Iratkezelési és elektronikus ügyintézési ismeretek. A magyar és nemzetközi információbiztonsági ajánlások. Kriptográfia, titkosítás, elektronikus aláírás, elektronikus szolgáltatások szabályozása.
Az adatvédelem és az információbiztonság jogi és minőségügyi alapjai: 15 kredit
Adatvédelem és információszabadság. A minősítéssel védhető közérdek, nem nyilvános és üzleti titok védelme. Minősített elektronikus rendszerek üzemeltetése. Kockázatelemzés és kockázatmenedzsment, információbiztonsági minőségirányítás, biztonságszervezés. Információbiztonsági auditálási okmányrendszer-ismeretek.
A komplex információbiztonság gyakorlati megvalósítása: 24 kredit
Rendszerek információbiztonsági üzemeltetése. Elektronikus információ biztonságának gyakorlata. Az alkalmazás- és rendszerfejlesztések biztonságának követelményei, és minőségbiztosítása. Az állami és önkormányzati rendszerek elektronikus információbiztonsága. A magyar szabványok és nemzetközi ajánlások az információbiztonsági rendszerfejlesztésekben. Hálózati behatolás-védelem, vírusvédelem.
A szakdolgozat kreditértéke: 8 kredit
Egyéb információk
A konzultációk ideje: péntek délután, szombat; átlagosan 8-9 alkalom/félév.
A képzés önköltséges, díja: 400.000 Ft/félév
ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó
Napjainkban a társadalom és gazdaság számos kihívás előtt áll: klímaváltozás, társadalmi egyenlőtlenségek okozta problémák feloldása, gazdasági növekedés biztosítása.
A gazdasági élet szereplői felé egyre nagyobb az elvárás, hogy a környezeti fenntarthatóság, a társadalmi felelősségvállalás és a jó vállalatirányítás feltételeinek megfeleljenek, ehhez azonban olyan ESG szakemberekre van szükség, akik rendelkeznek a megfelelő tudással és kompetenciákkal - és nem utolsósorban megfelelnek a törvényi előírásnak.
Képzés megnevezése | Munkarend | Képzési idő | Finanszírozási forma |
ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó szakirányú továbbképzés | levelező képzés (1 hónap kötelező gyakorlattal) | 2 félév | önköltséges |
A jelentkezés feltétele
Az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó szakirányú továbbképzésben” bármilyen alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) vagy bármilyen osztatlan képzésben szerzett szakképzettséggel és oklevéllel rendelkezők vehetnek részt.
Milyen tudás birtokába jutsz a képzés során?
- A 200 órás képzés során a résztvevők megismerkednek az ESG fogalomkörével, az ESG szemlélettel és annak gyakorlatba történő átültetésének feltételeivel, lehetőségével.
- Gyakorlati példákon át sajátíthatják el a módszertant, hogyan lehet az ESG szemléletet a gazdaság különböző területein, vállalat és szervezet szintjén is beépíteni a stratégiai és operatív működésbe.
- Elsajátíthatják a szükséges szakmai tudást és képességeket, beazonosíthatják és önazonossá tehetik a szükséges attitűdöket.
- Megismerhetik azokat az autonómiákat, döntési jogköröket és felelősséget, amire egy ESG tanácsadónak szüksége van a minőségi és konzekvens munkához.
Főbb tárgyak, ismeretkörök
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma, a szakképzettséghez vezető szakterületek és azok kreditaránya (további részletes információ az alábbi táblázatban*)
- ESG és Fenntarthatósági Keretrendszerek ismeretkör/ismeretek: 20 kredit
Fenntarthatósági alapismeretek, ESG alapok I., Környezetvédelmi ismeretek, Nemzetközi ESG Keretrendszerek és szabványok jelentéstételi folyamatban, Klímaváltozás
- Társadalmi fejlődés és vállalti etika ismeretkör/ismeretek: 8 kredit
Társadalmi ismeretek, Vállalati integritás, compliance ismeretek
- ESG Alapok és Jogi Compliance ismeretkör/ismeretek:10 kredit
Fenntarthatósági jelentés és ESG beszámoló elemzése, ESG Alapok és Jogi Compliance, ESG alapok II., GDPR, Szociális jog
- Digitális Technológiák és Energetikai Megoldások az ESG Keretrendszerben:14 kredit
Digitális ESG, Energetikai ESG gyakorlat, Környezetirányítási és vállalatirányítási rendszerek mint az ESG és a fenntarthatóság támogatói, Fenntarthatósági jelentés és ESG beszámoló elemzése
- Szakmai gyakorlat (1 hónap): 4 kredit
- Záródolgozat: 4 kredit
Összesen: 60 kredit
Oktatás folyamata:
A zárt rendszerű távoktatási rendszerben található elektronikus tananyagok segítségével hallgatóink önállóan tanulhatnak. Az egyéni tempóhoz igazodó tanulás nagyfokú rugalmasságot biztosít, és hozzájárul ahhoz, hogy tanulásra fordított idejüket maguk osszák be. A legalább egy hónapos gyakorlat is alapkövetelmény.
Egyéb információk:
A Gábor Dénes Egyetem az ESG tanácsadókat oktató intézményi akkreditációval rendelkezik.
Aki „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” szakirányú továbbképzésre jelentkezik, egyben a „ESG tanácsadó részismereti képzés”-t is elkezdi.
Minden hallgató, aki elvégzi az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” képzést és sikeresen leteszi a záróvizsgát, „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” oklevelet kap, egyben átveheti az „ESG tanácsadó részismereti képzés”-ről szóló mikrotanúsítványt. Ennek törvényi keretrendszeréről és további feltételeiről a 29/2024. (VIII. 8.) NGM rendetben olvashatsz részletesebben.
A képzés nyelve: magyar Konzultációk időpontja: a hallgatói igények alapján várhatóan havonta egy alkalommal. A képzés önköltséges, díja: 600.000 Ft, amely tartalmazza az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” képzés és egyben „ESG tanácsadó részismereti képzés” díját is. Jelentkezés: További információ: esg@gde.hu Jelentkezem: ITT |
![]() |
Mi a különbség az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” szakirányú továbbképzés és a „ESG tanácsadó részismereti képzés” között?
A két képzés felépítése és tantárgytematikája teljesen fedi egymást. Aki „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” szakirányú továbbképzésre jelentkezik, egyben a „ESG tanácsadó részismereti képzés”-t is elkezdi. Minden hallgató, aki elvégzi az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” képzést és sikeresen leteszi a záróvizsgát, „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” oklevelet kap, egyben átveheti az „ESG tanácsadó részismereti képzés”-ről szóló mikrotanúsítványt.
Van arra lehetőség, hogy az előbb említett képzéseknek csak az egyikére jelentkezzek?
Nincs lehetőség külön jelentkezésre, az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” szakirányú továbbképzésre jelentkezők automatikusan megkezdi a „ESG tanácsadó részismereti képzés”-t is.
Milyen előfeltétel szükséges a jelentkezéshez?
Az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó szakirányú továbbképzésben” bármilyen alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) vagy bármilyen osztatlan képzésben szerzett szakképzettséggel és oklevéllel rendelkezők vehetnek részt.
Miért szükséges a mikrotanúsítvány, ha szakirányú továbbképzés oklevelet kapok?
Az ESG tanácsadóként történő akkreditálás követelményrendszeréről 29/2024. (VIII. 8.) NGM rendelet szól. Ennek értelmében 2025. június 30-ig a magánszemély akkreditációjának a kötelező paraméterek mellett (nincs köztartozás, büntetlen előélet stb) jelenleg nem feltétele a célirányos végzettség, „csak” a szakmai gyakorlat, és átmeneti időre lehetőség lesz az előírt végzettség nélkül kérni a nyilvántartásba vételt.
Az akkreditáció fenntartása érdekében a tanácsadónak azonban a későbbiekben képzési kötelezettségnek is eleget kell tennie, a rendelet szerint legkésőbb 2026. június 30-ig. A 2025. június 30. után induló akkreditációk esetében már a jelentkezéskor rendelkezni kell az előírt végzettséggel, amit az „ESG tanácsadó részismereti képzés” mikrotanúsítvánnyal tud igazolni.
Mit jelent pontosan a záróvizsga?
A „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó” szakirányú továbbképzés esetén a képzés végén szakdolgozatot kell készíteni, amelynek alapjául szolgálnak az „ESG tanácsadó részismereti képzés” gyakorlati időszaka alatt elkészített írásos anyagok.
Van arra lehetőség, hogy a tananyagból csak bizonyos modulokat veszek fel?
Ennek lehetőségét a jövőben szeretnénk biztosítani, kérem, kövesse figyelemmel a weboldalon megjelenő információkat!
Mit jelent az online képzés és a digitális tananyag?
A hallgatók a tananyagot teljes egészében digitális formában kapják meg, amit térben és időben függetlenül, egyéni, saját tempójukban sajátíthatnak el. Konzultációs lehetőséget a hallgatói igények alapján várhatóan havonta egy alkalommal biztosítunk.
Az időben rugalmas képzés teljes rugalmasságot, akár hónapokkal lerövidített képzési időszakot jelent?
A digitális oktatás valóban térben és időben rugalmas, az „ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadó képzés”-ünk tananyagát azonban tantárgyi csoportosításban bocsátjuk hallgatóink rendelkezésére. Ezek átadása meghatározott ütemben történik, a képzés hossza így akár rövidebb is lehet, mint jelenléti képzés esetén.
Van arra esély, hogy a képzést még az idén, 2025-ben befejezhetem?
A tantárgyak és a hozzá kapcsolódó digitális tananyagok rendelkezésre bocsátását úgy tervezzük, hogy ennek lehetősége biztosított legyen.
Mit jelent az 1 hónap gyakorlat? Ebben a GDE tud segítséget nyújtani?
Intézményünk javaslata, hogy 1 hónapos ESG releváns szakmai gyakorlatot a hallgató saját munkáltatójánál, annak kapcsolati rendszerében vagy saját maga által választott vállalatnál töltse.
Milyen munkakörben tudok elhelyezkedni a ESG-fókuszú vállalati szaktanácsadóként?
A képzést sikeresen elvégzők a vállalat ESG értékeinek azonosításában, az ESG stratégia kialakításában és annak hatékony megvalósításában vesznek részt a törvényi keretrendszer teljes ismerete és annak betartása mellett.
A „ESG tanácsadó részismereti képzés” mikrotanúsítványa egyik alapfeltétel az ESG tanácsadó akkreditációhoz, a követelményrendszeréről bővebben 29/2024. (VIII. 8.) NGM.
A képzés díját egy összegben kell befizetnem?
Igen, a képzés megkezdése előtt kell befizetni a teljes képzési díjat, 600.000 Ft-ot.
A záróvizsgának lesz külön díja?
Nem lesz, a képzési díjunk jelenleg tartalmazza a záróvizsga díját is.