Kutatás-fejlesztést és innovációt támogató, mesterséges intelligencia alapú mentorálási megoldás kifejlesztése
A projekt címe: Kutatás-fejlesztést és innovációt támogató, mesterséges intelligencia alapú mentorálási megoldás kifejlesztése
A projekt fókuszterülete: A gazdaság és a társadalom digitális átmenetének támogatása
Projekt szerződés száma: 2024-1.1.1-KKV_FÓKUSZ-2024-00013
Összköltség: 617 730 000 Ft
Támogatás mértéke: 75,34 %
GDE Támogatás összege: 162 380 000 Ft
Futamidő: 2025.01.01. – 2026.12.31
(Fő) Kedvezményezett neve: PANIM Innováció Menedzsment Kft.
Konzorciumi partnerek:
- Magnum IT Kft.
- Gábor Dénes Egyetem
A projekt célja, hogy a projekt keretében kifejlesztett szolgáltatásunk választ kíván adni a vállalkozásokat érintő innovációmenedzsment kompetenciák, tapasztalat és ezáltal a hatékony innovációs képesség hiányára. Az MI, NLP és gépi tanulási, valamint innovációs mentorálási témakörű TRL4 szintig eljutott kutatási eredményeinkre alapozva hipotézisünk, hogy az innováció menedzsment fókuszú humán tanácsadási, mentorálási, képzési feladatok jelentős részének kiváltása és ezáltal hatékonyabbá tétele megvalósítható gépi tanuláson alapuló mesterséges intelligencia tanácsadás megoldással.
A projekt megvalósításával igazolni kívánjuk, hogy létrehozható egy üzletileg értelmezhető, a felhasználók igényeit magas színvonalon kielégítő, mesterséges intelligencia alapú, innováció fókuszú, interaktív mentorálás, tanácsadás, képzés, figyelembe véve a célcsoportok szerteágazó, heterogén igényeit, felkészültségét, kapacitásait, kompetenciáit, valamint a kutatás-fejlesztést befolyásoló kevésbé intenzíven (pl. kutatás-fejlesztési, üzleti, szellemi tulajdon módszertanok) és dinamikusan (pl. szabályzások, támogatási konstrukciók) változó körülményeit.
A projektfejlesztés közvetlen célja, hogy megalkosson egy innováció fókuszú mesterséges intelligencia támogatott mentorálási RDmentor keretrendszert, melynek szolgáltatáskészlete modulárisan alakítható és bővíthető, az innovációs módszertanok és a piaci trendek változásainak megfelelően.
A tervezett szolgáltatás a jelenleg elérhető tanácsadás, mentorálás megoldásokhoz képest jelentős újdonságot képvisel. Az MI alapú innováció fókuszú mentorálási megoldások jelenleg nem, vagy csak szűk részfeladatokra vonatkozóan elérhetők a világpiacon. Újdonság az iparágban lévő tudásanyaghoz képest, hogy a projektben kifejlesztett algoritmizált szolgáltatások jelentősen túlmutatnak a jelenlegi megoldások funkcionalitásán, a gépi tanulási modellek és természetes nyelvfeldolgozási (NLP) algoritmusok alkalmazásával megvalósuló összetett mentorálási, tanácsadási MI támogatással. A projektben kifejlesztett MI mentorálási rendszer egyedülálló a maga nemében, mivel valós idejű, testreszabott tanácsadást és mentorálást nyújt a K+F projektek résztvevőinek. Ilyen komplexitású és rugalmasságú rendszer még nem került alkalmazásra a piacon.
Az AI vezérelt rendszer képes a vállalkozások K+F felkészültségének és feltételeinek automatikus felmérésére és értékelésére. Ez magában foglalja a szükséges erőforrások, kompetenciák és infrastruktúra azonosítását, ami lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy gyorsan és hatékonyan azonosítsák és pótolják a hiányosságokat. A rendszer folyamatos elérést biztosít, a felhasználók bármikor hozzáférhetnek a szükséges információkhoz és tanácsokhoz, ami különösen hasznos lehet a szűkre szabott támogatásbenyújtási határidők vonatkozásában. Az RDmentor szolgáltatás üzleti modellje felhő alapú szolgáltatásokhoz kapcsolódó különféle licensz konstrukciókon fog alapulni.
Az RDMentor szolgáltatás széles célcsoportját jelentik hazai és nemzetközi szinten a kezdő és haladó innovatív vállalkozások, KKV-k és nagyvállalatok, amelyek K+F+I tevékenységet folytatnak, kockázati tőke társaságok és üzleti angyalok, K+F tevékenységet támogató és irányító szervezetek, szakemberek, akik potenciális munkaerőt jelentenek a K+F területen. A szolgáltatással kapcsolatos potenciális piac méretét illusztrálja, hogy ég a hazai piacon is jelenleg mintegy 39 ezer vállalat tevékenységei között szerepel K+F tevékenység, 2 985 vállalat fő gazdasági tevékenysége a tudományos kutatás és fejlesztés, a vállalkozások K+F ráfordításainak összértéke 632 MRD Ft volt 2022-ben. Nemzetközi szinten a globális K+F kiadások 2022-ben közel 25 milliárd USD-t tettek ki, és a Statista adatai szerint ez az összeg várhatóan dinamikusan növekszik a közeljövőben is. Ezek az adatok azt mutatják, hogy az RDmentor szolgáltatás széles és dinamikusan növekvő piacra léphet be, amely jelentős potenciállal rendelkezik mind a hazai, mind a nemzetközi szinten.