Ugrás a tartalomra

Stratégiai megállapodást kötött a Gábor Dénes Egyetem a Központi Statisztikai Hivatallal

Együttműködési megállapodást kötött a Gábor Dénes Egyetem (GDE), a Gábor Dénes Egyetem Mesterséges Intelligencia Tudásközpont (GDE-MIT) és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az 2025. április 24-én ünnepélyes keretek között aláírt megállapodás az intézmények közötti edukációs és kutatás-innovációs kooperációt, a tudástranszfert, valamint a mesterséges intelligencia széleskörű statisztikai alkalmazását hivatott elősegíteni. A megállapodást Dr. Dietz Ferenc, a GDE elnöke, Csurgó Dávid, a GDE-MIT ügyvezetője és Dr. Kincses Áron, a KSH elnöke látta el kézjegyével. 

 

A Gábor Dénes Egyetem célkitűzése, hogy a felsőfokú – elsősorban informatikai – oktatás mellett, a digitalizáció területén egyik motorja legyen a nemzetgazdaság fejlődésének. Látva az intézmény kutatásaiban kiemelt területek, a mesterséges intelligencia, a dróntechnológia egyre gyorsuló, általános előretörését, társadalmi felelősségvállalása keretében kíván segítséget nyújtani a lakosság és a vállalatok tudatosításában, a sokoldalú, kreatív használatában. Feladatának tekinti, hogy a sokak által veszélyes ismeretlenként kezelt MI-ről mindenki tényszerű információkat kapjon, és megismerhesse annak személyes életére is közvetlenül ható, hatékonyságot növelő lehetőségeit és valós kockázatait. 

 

Az együttműködés keretében a felek közös kutatási, innovációs programot dolgoznak ki, elektronikus hírleveleket készítenek, valamint workshopokon és szakmai rendezvényeken vesznek részt. A KSH szakértői előadások, konzultációk és szakdolgozat-témavezetés formájában hozzájárulnak az egyetem edukációs tevékenységeihez, emellett a hivatal lehetőséget biztosít szakmai gyakorlatok teljesítésére is.

 

A partnerség alkalmat ad a tudományos és a gyakorlati ismeretek ötvözésére, amely segítheti a statisztikai adatfeldolgozás és -elemzés fejlesztését, a nagy méretű és heterogén adatkészletek (big data) gördülékeny kezelését és gyors kiértékelését. A mesterséges intelligencián alapuló megoldások széles körű alkalmazása lehetőséget teremt új adatforrások kiaknázására, valamint hatékonyságnövelésre és költségcsökkentésre.  A gépi tanulás a modellezési feladatokhoz és mélyebb összefüggések feltárásához nyújt eszközt.