Ugrás a tartalomra

Adatbiztonsági napot szervezett a Gábor Dénes Egyetem

A Gábor Dénes Egyetemen megrendezett Adatbiztonsági nap az „Információbiztonsági komplex kutatási program” keretében működő kutatócsoportok munkájának eredményeit és a kiberbiztonság aktuális kérdéseit mutatta be.

 

A 2025. április 11-i esemény fő célja az adatvédelemhez és információbiztonsághoz kapcsolódó kockázatok bemutatása és a tudatosság növelése volt. Az előadók között a Gábor Dénes Egyetem kutatói, oktatói mellett számos ipari cég információbiztonsági szakemberei is szerepeltek, valamint a Nemzeti Kibervédelmi Intézet és Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai is tartottak figyelemfelkeltő előadásokat.

 

A Gábor Dénes Egyetem 2021-ben sikeresen pályázott a TKP2021-NVA „Tématerületi Kiválósági Program 2021 - Nemzetvédelmi, nemzetbiztonság alprogram” felhívására, melynek keretében 2025-ig számos kutatásra, és többek között ezek eredményeit bemutató edukációs rendezvényre nyílik alkalom. Kiváló lehetőség ez az egyetem számára, hiszen a több mint 30 éves múltra visszatekintő Gábor Dénes Egyetem mindig élen járt az innovációban, és nemcsak követi a trendeket, hanem alakítja is azokat.  

 

A projekt keretében három kutatócsoport párhuzamosan dolgozik a következő témákban:

 

  • A lakosság digitális immunitásának erősítése, valamint a lakossági technológiát használó   KKV-k információbiztonsága, annak fejlesztési lehetőségei. Ez a gyakorlatban egy átfogó, hiánypótló felmérést jelent a lakosság és a KKV-k adatbiztonsági ismereteiről, tudatosságáról.
  • Drón adatok kibervédelmi, információbiztonsági és adatkezelési szempontok alapján történő tudatossága - itt a drónok és drónok által használt érzékelők képi- és meta-adatainak vizsgálata áll a középpontban. Ehhez a GDE-n hazánkban egyedülálló drón eszközpark is felhasználásra kerül.
  • A „Mesterséges intelligencia alapú alkalmazásfejlesztés a biztonság növelésért” alprogram során egy mesterséges intelligencia alapú rendszert fejlesztenek, amely segíti majd a lakosságot, és az érdeklődőket az adataik védelmében. A felhasználók egyszerűen felmérhetik, megismerhetik a saját képi adataikban rejlő esetleges kockázatokat.


Az április 11-i Adatvédelmi nap előadói között volt kibervédelmi szakértő, elemző, főnyomozó, infrastruktúrákért és belső fejlesztésekért felelős vezető, valamint egyetemi oktató, kutató és hallgató. A téma megközelítésének sokoldalúságát jelzi, hogy a résztvevők előadást hallgathattak az információbiztonság pszichológiai vetületeiről, az adatbiztonság törvényi hátteréről, a rendszergazdák szerepéről, az orosz-ukrán háború kibertapasztalatairól, és arról is, milyen szorongások és félelemek befolyásolják az embereket a kibervilágban.

A TKP2021-NVA-05 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a TKP 2021 pályázati program finanszírozásában valósult meg.